« Επίσκεψη στις Φυλακές Χίου »

Την  Παρασκευή 16/12/2011 ο Τομέας Υγείας-Πρόνοιας του 1ου ΕΠΑ.Λ. Χίου πραγματοποίησε επίσκεψη στον χώρο των Δικαστικών Φυλακών Χίου.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Μορφές εξάρτησης στην εφηβική ηλικία», που πραγματοποιείται από τον Τομέα Υγείας-Πρόνοιας του σχολείου.

Οι μαθητές προσέφεραν στους κρατουμένους είδη καθαριότητας και είδη πρώτης ανάγκης ως δώρο για τις Άγιες μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

Στην επίσκεψη συμμετείχε και η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων.

Την επίσκεψη, η οποία έγινε σε πολύ θετικό κλίμα, συμπλήρωσε εποικοδομητικός και ουσιώδης διάλογος μεταξύ των μαθητών και των Υπευθύνων της Φυλακής.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ανταλλαγές ευχών μεταξύ των μαθητών, των κρατουμένων και όλων των εργαζομένων.

Η υπεύθυνη του προγράμματος: Ευαγγελία Μανιτσούδη