Το 1ο ΕΠΑΛ Χίου εκπαιδεύεται στο “cloud”

[Not a valid template]Νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ERASMUS+ για το 1o ΕΠΑΛ Χίου.

To σχολείο μας συμμετέχει στο πλαίσιο συνεργασίας σχολείων στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ERASMUS+ «Cloud Computing in the European schools» με κωδικό : 2017-1-ES01-KA202-038471.

Τέσσερα σχολεία:

• ένα από την Σεβίλλη της Ισπανίας: IES RAMÓN DEL VALLE-INCLÁN – JUNTA DE ANDALUCÍA
  • ένα από τη Βρέμη της Γερμανίας : BBS Osterholz-Scharmbeck
  • ένα από το Παλέρμο της Ιταλίας: Istituto D’Istruzione Superiore Einaudi Pareto
  • και το 1ο ΕΠΑΛ Χίου από την Ελλάδα,

συμμετέχουν στο πρόγραμμα εκπαίδευσης μαθητών Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών στην προγραμματισμό εφαρμογών στο “σύννεφο”. Το πρόγραμμα θα διαρκέσει δύο χρόνια και περιλαμβάνει ανταλλαγή επισκέψεων μαθητών στις αντίστοιχες πόλεις.

Οι μαθητές θα μελετήσουν σε πρώτη φάση εφαρμογές και υπηρεσίες του “cloud computing” που αυτή τη στιγμή χρησιμοποιούμε στο διαδίκτυο. Το δεύτερο χρόνο θα χρησιμοποιήσουν πλατφόρμες προγραμματισμού για τη δημιουργία τέτοιων εφαρμογών.

Από το σχολείο μας συμμετέχουν οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής και η ειδικότητα των Τεχνικών  Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων.

Είδη από τα συγκεκριμένα τμήματα έγινε μια πρώτη προσέγγιση και παρουσιάστηκαν στο αμφιθέατρο τα βασικές εφαρμογές και υπηρεσίες στο σύννεφο.

Ευχόμαστε σε όλους καλή δουλειά γεμάτη εμπειρίες και γνώσεις.