Πρόγραμμα hydrobots

Hydrobot

Το σχολείο μας φέτος, μαζί με το 1ο ΣΕΚ Χίου συμμετέχει στο πρόγραμμα ?Hydrobots? του Ευγενίδειου Ιδρύματος, που βασίζεται  στο Sea Pearch του ΜΙΤ. Το hydrobot είναι ένα υποβρύχιο τηλεκατευθυνόμενο όχημα (ROV – remotely operated vehicle) που μπορεί να εκτελεί υποθαλάσσιες μετρήσεις σε επιλεγμένες τοποθεσίες. Το πρόγραμμα, το οποίο ξεκίνησε στο  MIT Sea Grant (MITSG) το 2003, έχει ως στόχο να κινήσει το ενδιαφέρον  των μαθητών για τις επιστήμες, την τεχνολογία και τις εφαρμογές τους.

Η κατασκευή ενός οχήματος Hydrobot διδάσκει στους μαθητές βασικές επιστημονικές αρχές και τεχνολογικές εφαρμογές και τους εξοικειώνει με την ασφαλή χρήση των εργαλείων και τις τεχνικές διαδικασίες.

Το Hydrobot έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να προσφέρει μια διασκεδαστική, δημιουργική, συμμετοχική και συνεργατική εμπειρία μάθησης στα παιδιά. Μερικά από τα αντικείμενα, τα οποία μπορούν οι μαθητές να διδαχθούν κατά τη διάρκεια κατασκευής του οχήματος, είναι

• Σχεδιασμός πλοίων και υποβρυχίων
  • Άνωση και εκτόπισμα αντικειμένου
  • Πρόωση οχήματος
  • Συγκόλληση και ασφαλής χρήση εργαλείων
  • Διανύσματα
  • Ηλεκτρισμός και ηλεκτρικά κυκλώματα
  • Εργονομία
  • Τρόποι στεγανοποίησης
  • Διαδικασίες λήψης μετρήσεων (βάθους, βιολογικών δειγμάτων, φωτός, κ.λπ.)
  • Ροπές και βασικές αρχές μηχανικής
  • Επαγγελματικός προσανατολισμός σχετικά με τον χώρο της επιστήμης και της τεχνολογίας