Μενού Κλείσιμο

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας

Το 1ο ΕΠΑΛ ΧΙΟΥ καλεί άμεσα τους υποψήφιους για υποβολή αιτήσεων για το Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας 2019-2020.

Οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν κατά το τη σχολική περίοδο 2019-20 είναι οι ακόλουθες:
α) Υπάλληλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών  ( θέσεις 5)
β) Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων ( θέσεις 4)
γ) Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Δικτύων ( θέσεις 4)
δ) Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ      ( θέσεις 3)

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τους ενδιαφερόμενους στη διεύθυνση
e-mathiteia.minedu.gov.gr. από την Κυριακή  29 Σεπτεμβρίου, ώρα 12.00 έως και την Δευτέρα 7  Οκτωβρίου και ώρα 23:59.
Στη συνέχεια οι ενδιαφερόμενοι εκτυπώνουν την αίτηση και καταθέτουν στις διευθύνσεις των ΕΠΑ.Λ μέχρι και την Τρίτη  8 Οκτωβρίου και ώρα 14:00 το φάκελο με την εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη αίτηση μαζί με τα παρακάτω δικαιολογητικά :

1. A) Φωτοαντίγραφο :
    απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑΛ
    2. πτυχίου ΕΠΑ.Λ. ή
    3. ταυτότητας
    4. αποδεικτικού ΑΜΚΑ
    5. αποδεικτικού ΑΦΜ
    6. απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών παλαιότερων ισότιμων τίτλων με έγγραφο ισοτιμίας , εφόσον το έχουν λάβει από τις αρμόδιες υπηρεσίες .
  2. B) Υπεύθυνη δήλωση

Σε περίπτωση που παρατηρηθεί οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα κατά τη διάρκεια της ηλεκτρονικής υποβολής , οι υποψήφιοι παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με το 1ο  ΕΠΑ.Λ Χίου.
Για οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια στην υποβολή της αίτησης παρακαλώ απευθυνθείτε:
• Στο 1 ο ΕΠΑΛ ΧΙΟΥ οδός Μιχάλων 5 τηλ 2271028822 και ώρες 08:00 έως 14.00
• Στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οδός Καλουτά 2, πάνω από το κατάστημα ηλεκτρικών συσκευών «Μιχαηλίδης-Electronet», τηλ 2271044816

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Το Μεταλυκειακό Έτος – Τάξης Μαθητείας θα έχει διάρκεια εννέα (9) μήνες και θα περιλαμβάνει :
Α) Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας , διάρκειας είκοσι οκτώ (28) ωρών εβδομαδιαίως για 9 μήνες.
Β) Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας, διάρκειας επτά ωρών (7) εβδομαδιαίως για 9 μήνες.

Το ποσοστό αποζημίωσης των μαθητευομένων ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη και  ανέρχεται σε 21,78€