ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙKH ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ «CITRUS»

ΤΟΜΕΑΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Στις 3 Απριλίου 2013 οι μαθητές της Γ΄ Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος επισκέφτηκαν το αρχοντικό «Citrus», προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά την ιστορία των εσπεριδοειδών του Κάμπου.

Εκεί οι μαθητές περιηγήθηκαν στο περιβόλι, είδαν από κοντά το μάγκανο, τους τοίχους και άλλα στοιχεία της περιοχής που της έχουν δώσει μια αρχιτεκτονική ιδιομορφία μοναδική στην Ευρώπη.

Έπειτα ξεναγήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο του Αρχοντικού από την κα. Ματίνα Κιουράνη και εκεί πληροφορήθηκαν για:

? την καλλιέργεια των εσπεριδοειδών στις εποχές του χρόνου (εργαλεία, μέθοδοι παραγωγής, ποικιλίες κ.α.)

? την κοινωνία των εσπεριδοειδών (έμποροι, καλλιεργητές, επιστάτες, άρχοντες Κάμπου κ.α.)

? την εμπορική διαδικασία από τις αρχές του 15ου αιώνα προς την Κωνσταντινούπολη και τη Σμύρνη μέχρι τα τέλη του 20ου αιώνα

Τέλος παρακολούθησαν μια ταινία όπου οι κάτοικοι της περιοχής εξιστορούν για την ακμή και παρακμή των φρούτων των εσπερίδων.